19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

            19 Mayıs Atatürk' ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı tüm Türkiye de olduğu gibi ilimizde de Atatürk Anıtına çelenk sunma töreninin ardından Gazi Mustafa Kemal, Silah arkadaşları için yapılan saygı duruşu ve okunan istiklal marşı ile başladı, program saat 10:30 da Rıza Kayaalp Spor Salonunda Valimiz Sayın Kadir ÇAKIR, Belediye Başkanımız Sayın Celal KÖSE, Bozok Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Salih KARACABEY, İl Emniyet Müdürü Sayın Seçkin ÇENGELOĞLU, İl Müdürümüz Rasim PARLAK, daire müdürleri ve   halkımızın büyük katılımıyla tamamlandı.

            Saat 10:30 da ekiplerin seremonisiyle başlayan program İl Müdürümüz Rasim PARLAK’ın konuşmasıyla devam etti.

             İl Müdürümüz Rasim PARLAK konuşmalarında "Gazi Mustafa Kemal'in, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışıyla başlayıp, Cumhuriyetin ilanıyla neticelenen bağımsızlık mücadelesinin, Türk milletinin birlik ve beraberliğinden aldığı güçle hiçbir engel tanımayacağının tüm dünyaya ilanıdır 19 Mayıs.

Bağımsızlığını koruma konusundaki azim ve kararlılığı sayesinde tüm zorlukların üstesinden gelen, her yaştan vatandaşıyla bir kahramanlık destanı yazan milletin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için aynı şuurla mücadelesini sürdürdüğü gündür bu gün.

İstiklal mücadelesinin başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs'ın aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesinin, gençlere duyulan güvenin ve onlara düşen büyük sorumluluğun göstergesidir.

23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihleri milli iradenin şekillendiği tarihlerdir. Gençler olarak 19 Mayıs'ta vücuda gelmeye başlayan milli irade tasavvurunu anlamanız ve o tasavvurla mücadeleye sahip çıkmanız hayati önem arz etmektedir.

Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir. Atalarımız bu milletin geçmişi ise gençlikte geleceğidir. Tarihine sahip çıkmayan milletler yıkılıp gider. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe huzur ve güvenle bakabilirler.

Sevgili gençler! Yarınlar sizindir, gelecekte ülkenin kaderini sizler tayin edeceksiniz, sizler ne kadar iyi yetişir, kendinizi ne kadar iyi yetiştirirseniz bizler inanıyoruz ki, ülkemiz de o kadar gelişecek, o kadar iyi yerlere gelecektir. Sizler Türkiye'nin istikbalisiniz, sizler Türkiye'nin en büyük zenginliğisiniz. Bu vatan, sizlere emanet edilmiş paha biçilmez bir hazinenizdir. Bu emaneti bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle gelecek kuşaklara teslim etmek tüm gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.

Biz, gerektiğinde tüm fertleriyle inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaşabilen, bunu göze alan bir milletiz. Türkiye bizim ortak hayat alanımız, ortak sevdamız, ortak geçmişimiz, ortak geleceğimizdir. Gençler dik durdukça bizi kimse yolumuzdan çeviremeyecek. İnanıyorum ki gençlik kendisine yakışanın en iyisini bulmaya, imar etmeye azimlidir, kararlıdır; bundan sonra da bunun adımlarını atacaktır.

Sevgili gençler!

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bu vatanı düşmanlardan kurtardı. Yeni Türk Devletini kurdu ve siz gençlere emanet etti. Emanet ederken de şöyle seslendi:

       “Gençler!... Cesaretimizi pekiştiren, sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık ve uygarlığın, vatan sevgisinin en değerli sembolü olacaksınız.”

       Gençler vatan size emanet edilmiştir. Onu en iyi şekilde koruyacak ve yüceltecek sizlersiniz.

Vatanını canından üstün tutan ecdadımızın verdiği mücadeleler ve büyük fedakârlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha da yüceltmek, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için sizler de çok çalışmalısınız. Sizlerin, ideallerinin peşinden kararlılıkla giden, vatanını seven, ahlaklı, özgüvenli bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuzdur. Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olduğunuzda özveriyle çalışmaya ve ülkemizi daha parlak yarınlara taşımaya hazır olmalısınız. Sizleri seviyor, sizlere güveniyoruz.

Kader birliği yaparak “ya istiklâl ya ölüm!” parolası ile hareket edip zafer kazanan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir sefer daha minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz. Ruhları şâd olsun.

Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, tüm gençlerimizi, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum." dedi.

            İl Müdürmüz Rasim PARLAK’ın konuşmalarının ardından İl Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Cimnastik ekibinin gösterisi, Judo Ekibinin gösterisi, Tekvando  ekibinin gösterisi, Şiir dinletisi, Halk Oyunları ekibinin gösterisi, Güreş Ekibinin gösterisi ve  Dağcılık gösterisiyle son buldu.

            Gösterileri büyük hayranlıkla izleyen misafirler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını coşkuyla kutladılar. Program sonunda sporcuların dev Türk Bayrağı açması misafirler tarafından büyük alkış aldı.